przewiń do końca przewiń do początku zobacz pełny tekst dokumentu

Przemówienie podczas spotkania z młodzieżą w «Kiel Center», 2

2. Zgromadziliśmy się tutaj dzisiejszego wieczoru, aby słuchać Jezusa, który przemawia do nas w swoim słowie i w mocy Ducha Świętego.

Usłyszeliśmy przed chwilą, jak apostoł Paweł mówi do Tymoteusza, swojego młodego towarzysza, który pomagał mu w głoszeniu Ewangelii: «Ćwicz się w pobożności» (1 Tm 4, 7). Są to słowa ważne dla każdego chrześcijanina, dla każdego kto naprawdę pragnie naśladować Chrystusa i wprowadzać w życie Jego słowa. Są szczególnie ważne przede wszystkim dla was, młodzi członkowie Kościoła. Winniście zatem zadać sobie pytanie: w jaki sposób ja ćwiczę się, aby prowadzić życie prawdziwie chrześcijańskie?

Wszyscy wiecie, co znaczy «ćwiczenie», «trening». Jesteśmy tu przecież w ośrodku sportowym «Kiel Center», gdzie wiele osób trenuje długo i wytrwale, aby odnosić sukcesy w różnych dyscyplinach sportu. Dzisiaj ten wspaniały stadion stał się terenem treningu innego rodzaju — nie treningu przygotowującego do gry w hokeja czy piłkę nożną, baseball czy koszykówkę (nie wspomnę już o futbolu), ale treningu, który pomoże wam pełniej przeżywać waszą wiarę w Jezusa. To jest właśnie owo «ćwiczenie się w pobożności», o którym mówi św. Paweł — trening, który pozwala wam oddać się bez zastrzeżeń Chrystusowi oraz dziełu, do którego On was powołuje!

2. Czy nie baliście się czasem ciemności, gdy byliście mali? Dzisiaj nie jesteście już dziećmi bojącymi się mroku. Jesteście nastolatkami albo wchodzicie już w wiek dorosły. Ale zdajecie już sobie sprawę, że istnieje w świecie inny rodzaj ciemności: ciemność zwątpienia i niepewności. Możecie zaznać mroku samotności i wyobcowania. Wasze niepokoje mogą się rodzić z pytań o przyszłość albo z wyrzutów związanych z decyzjami, jakie podjęliście w przeszłości.

Czasem cały świat zdaje się wypełniony ciemnością. Ciemnością dzieci, które głodują, a nawet umierają. Ciemnością bezdomnych, którzy nie mają pracy ani należytej opieki lekarskiej. Ciemnością przemocy: przemocy wymierzonej przeciw nie narodzonym dzieciom, przemocy w rodzinach, przemocy gangów, przemocy seksualnej, przemocy narkotyków, które niszczą ciało, umysł i serce. Dzieje się jakieś straszliwe zło, gdy tak wielu młodych ludzi ulega rozpaczy do tego stopnia, że odbiera sobie życie. W niektórych częściach waszego kraju wprowadzono już ustawy, które pozwalają lekarzom zakończyć życie tych, którym przysięgli pomagać. Boży dar życia jest odrzucany. Ludzie wybierają śmierć zamiast życia, a przez to pogrążają się w mroku rozpaczy.