List do kobiet "A ciascuna di voi", 1
Do was, kobiety całego świata,
kieruję moje serdeczne pozdrowienie!
1. Do każdej z was, na znak solidarności i
wdzięczności, przesyłam ten list w związku ze zbliżającą się IV Światową
Konferencją poświęconą Kobiecie, która odbędzie się w Pekinie we
wrześniu bieżącego roku.
Pragnę nade wszystko wyrazić szczere uznanie dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, która wystąpiła z inicjatywą o tak wielkim znaczeniu. Kościół również zamierza wnieść swój wkład w sprawę obrony godności, roli i praw kobiet, nie tylko poprzez udział oficjalnej Delegacji Stolicy Apostolskiej w obradach w Pekinie, lecz także bezpośrednio przemawiając do serc i umysłów wszystkich kobiet. Niedawno, przy okazji wizyty, jaką Pani Gertruda Mongella, Sekretarz Generalny Konferencji, złożyła mi w związku z tym ważnym spotkaniem, przekazałem na Jej ręce orędzie, w którym zostały zawarte podstawowe punkty nauczania Kościoła na ten temat. Przesłanie to, abstrahując od konkretnej okoliczności, w jakiej powstało, ogarnia szerszą perspektywę rzeczywistości i problemów ogólu kobiet, pragnąc służyć ich sprawie w Kościele i w świecie współczesnym. Z tego powodu poleciłem, aby zostało ono przekazane wszystkim Konferencjom Episkopatów, celem jak najszerszego upowszechnienia.
- ONZ
- Kościół Katolicki » Kościół wobec kobiet
- Jan Paweł II, święty, papież » Jan Paweł II a kobiety, stosunek Jana Pawła II do kobiet
- Mongella Gertrude, ONZ
- ONZ » IV Światowa Konferencja ONZ w sprawie Kobiet, Działanie na rzecz równości, rozwoju i pokoju, Pekin 1995
- Pekin
- Stolica Apostolska » Stolica Apostolska a kwestia kobiet
- ONZ » IV Światowa Konferencja ONZ w sprawie Kobiet, Działanie na rzecz równości, rozwoju i pokoju, Pekin 1995 » Delegacja Stolicy Apostolskiej na konferencję pekińską
- Jan Paweł II, święty, papież » listy Jana Pawła II » 1995.05.26, List [przesłanie] do sekretarza generalnego IV światowej konferencji ONZ poświęconej kobiecie
Nawiązując do treści tego dokumentu, pragnę teraz zwrócić się bezpośrednio do każdej kobiety, aby wspólnie zastanowić się nad problemami i perspektywami życia kobiet w naszych czasach, poświęcając szczególną uwagę zasadniczemu tematowi godności i praw kobiet, rozpatrywanych w świetle Słowa Bożego.
Punktem wyjścia tego dialogu niech będzie przede wszystkim podziękowanie. Kościół — napisałem w Liście apostolskim Mulieris dignitatem — „pragnie złożyć dzięki Najświętszej Trójcy za «tajemnicę kobiety» i za każdą kobietę — za to, co stanowi odwieczną miarę jej godności kobiecej, za «wielkie dzieła Boże», jakie w niej i przez nią dokonały się w historii ludzkości” (n. 31).
- Jan Paweł II, święty, papież » listy apostolskie Jana Pawła II » Mulieris dignitatem
- Jan Paweł II, święty, papież » Jan Paweł II a kobiety, stosunek Jana Pawła II do kobiet
- rodzina » natura kobiety, tożsamość kobiety, kobiecość, tajemnica kobiecości
- Jan Paweł II, święty, papież » listy Jana Pawła II » 1995.05.26, List [przesłanie] do sekretarza generalnego IV światowej konferencji ONZ poświęconej kobiecie
- rodzina » wdzięczność za dar kobiety
2. Podziękowanie Panu Bogu za Jego zamysł określający powołanie i posłannictwo kobiety w świecie, staje się także konkretnym i bezpośrednim podziękowaniem składanym kobietom, każdej kobiecie za to, co przedstawia sobą w życiu ludzkości.
Dziękujemy ci, kobieto-matko, która w swym łonie nosisz istotę ludzką w radości i trudzie jedynego doświadczenia, które sprawia, że stajesz się Bożym uśmiechem dla przychodzącego na świat dziecka, przewodniczką dla jego pierwszych kroków, oparciem w okresie dorastania i punktem odniesienia na dalszej drodze życia.
Dziękujemy ci, kobieto-małżonko, która nierozerwalnie łączysz swój los z losem męża, aby poprzez wzajemne obdarowywanie się służyć komunii i życiu.
Dziękujemy ci, kobieto-córko i kobieto-siostro, która wnosisz w dom rodzinny, a następnie w całe życie społeczne bogactwo twej wrażliwości, intuicji, ofiarności i stałości.
- rodzina » kobieta a macierzyństwo » kobieta jako matka
- rodzina » kobieta w małżeństwie
- rodzina » komunia małżeńska
- rodzina » matka w relacji do dziecka
- rodzina » kobieta w odniesieniu do mężczyzny, mężczyzna a kobieta » mężczyzna wobec kobiety
- rodzina » kobieta w rodzinie, znaczenie, rola kobiety w rodzinie, kobieta w domu
- rodzina » wdzięczność za dar kobiety
Dziękujemy ci, kobieto pracująca zawodowo, zaangażowana we wszystkich dziedzinach życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, artystycznego, politycznego, za niezastąpiony wkład, jaki wnosisz w kształtowanie kultury zdolnej połączyć rozum i uczucie, w życie zawsze otwarte na zmysł „tajemnicy”, w budowanie bardziej ludzkich struktur ekonomicznych i politycznych.
Dziękujemy ci, kobieto konsekrowana, która na wzór największej z kobiet, Matki Chrystusa Słowa Wcielonego, otwierasz się ulegle i wiernie na miłość Bożą, pomagając Kościołowi i całej ludzkości dawać Bogu „oblubieńczą” odpowiedź, wyrażającą się w przedziwnej komunii, w jakiej Bóg pragnie pozostawać ze swoim stworzeniem.
Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą! Zdolnością postrzegania cechującą twą kobiecość wzbogacasz właściwe zrozumienie świata i dajesz wkład w pełną prawdę o związkach między ludźmi.
- praca » praca kobiet, kobieta pracująca
- zakony » kobieta konsekrowana
- praca » praca kobiet, kobieta pracująca » praca zawodowa kobiet, praca kobiety poza domem
- rodzina » natura kobiety, tożsamość kobiety, kobiecość, tajemnica kobiecości
- rodzina » kobieta w społeczeństwie » wkład kobiet w życie społeczne
- rodzina » zadania kobiety, rola kobiet, powołanie kobiety » wkład kobiety w tworzenie kultury i sztuki
Polska wersja tekstu: Copyright © by L'Osservatore Romano and Polish Bishops Conference